Sıradaki içerik:

Turuncu Saçı Küllü Sarı Yapmak

e
sv

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

8 okunma — 19 Kasım 2021 19:34
Yağ bezesi için hangi doktora gidilir

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir? vücudumuzda bulunan yağların birikmesi sonucu deri üzerinde oluşan yağ bezeleri yani bir diğer adıyla lipom, aslında iyi huylu bir tümör çeşidi olarak da nitelendirilir. Görüntüsü dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İnsan vücudunun tüm bölgelerinde yağ bezesi oluşabilir. Saç derisi, omuzlar, yüz, boyun, sırt ve genital bölgede oluşur. Her yaşta görülebilen bezeler çocuklarda ise, nadir görülür. Ağrısız olan yağ bezeleri daha sonra ağrıya neden olursa tıbbi müdahale gerekebilir. Yağ bezeleri bazı durumlarda büyüyüp çoğalabilir. Böyle durumlarda tıbbi müdahale ile alınmalı. Peki, yağ bezesi için hangi doktora gidilir? Bu sorunu yaşayanlar genel cerrahi bölümünden randevu alabilirler. Yağ bezesi için hangi doktora gidilir?

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir

Yağ Bezesi İçin Hangi Doktora Gidilir? (Neden Olur)

Oluşum nedeni çok bilinmemekte olan yağ bezesine neden olan bazı faktörler bulunur. Bunlar, kişinin cildine darbe alması, kolesterol, metabolik hastalıklar, sağlıksız beslenme, diyabet, karaciğer hastalıkları ve obezite gibi faktörlerdir. Yağ bezesi evde nasıl geçer? Doktora gitmeden evde doğal yollarla yağ bezesinden kurtulmakta mümkün. İşte doğal yöntemlerin bazıları; Yağ bezesi için hangi doktora gidilir?

  • Buğday unuyla balı karıştırıp merhem halini almasını sağladıktan sonra, karışımı beze üzerine sürüp kapalı bir şekilde bir gece bekletilir.
  • Biraz aloe vera jelini yağ bezesine sürmek iyi gelecektir. Tabi düzenli olarak uygulamakta fayda var
  • Hint yağının çok etkili bir formül olduğu bilinmektedir. Günde üç dört defa hintyağını pamuk yardımıyla tampon yapmak gerekir.
  • Havlu yardımıyla bezeye sıcak kompres yaparak küçülmesi sağlanabilir. Bu işlemi 3 4 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Ağız yaraları nedenleri nelerdir? adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir

Yağ bezesi için hangi doktora gidilir

Yağ Bezesinin Cerrahi Tedavisi

Genel olarak iyi huylu olan yağ bezeleri, görünüş açısından rahatsız edici olduğundan hekimler tarafından, lokal anestezi ile alınırlar. Bu işlem 15 – 20 dakika süreli bir operasyon ile gerçekleşir. Ve hastanede kalmayı gerektirmeyen basit bir işlemdir.

Yağ Bezesinin Özellikleri Nelerdir?

Diğer adıyla lipomların bulaşıcı özelliği yoktur. Sıçrama yapmaz ve dokulara zarar vermez. Lipomların oynak olan yapısı dokunulduğunda rahatlıkla hissedilebilir. Ayrıca ten rengindedirler ve deri altında oluşur. Yağ bezeleri iyi huyludur. Herhangi bir zararı yoktur. Ancak bazen lipoma benzer şişlikler olabilir. Bunlar acil müdahale gerektiren durumlar olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurulmalı. Bir diğer merak konusu olan yağ bezesi patlarsa ne olur? Yağ bezesinde bulunan yağ kapsülden sızacağından dolayı iltihaplanmaya ve böylelikle apse oluşumuna neden olacaktır. Oluşan bu apsenin içi boşaltılması gerekir. Buda ağrıya neden olacaktır.

Kafada Yağ Bezesi

Vücutta olduğu gibi kafada da yağ bezesi oluşabiliyor. Tıkanan lipomlar kafada kist oluşumuna sebep olur. Peki, kafadaki yağ kisti saçlarda dökülme yapar mı? Maalesef büyük kistler kalıcı saç dökülmesi yapabiliyor. Aynı zamanda bu kistlerin kafada ağrıya neden olduğu da bilinenler arasında. Ancak cerrahi işlem ile kistten kurtulmak mümkün.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
instagram izlenme hilesi instagram takipçi satın al deneme bonusu veren siteler