Sıradaki içerik:

Bebekleri güneşten korumak ve Güneş Kremi Kullanımı 2021!

e
sv

Maymun Çiçeği Virüsü Hızla Yayılıyor!

293 okunma — 11 Haziran 2021 11:04
60c2fe4f4e3fe104a0b31aea

Maymun çiçeği virüsü hızla yayılmaya devam ediyor.

İngiltere Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada “corona virüs ile mücadele ederken, bi yandan da maymun çiçeği virüsü (monkeypox) görülmeye başlandı, ölümcül bir virüs” diyerek bilgi verdi.

Covid-19 pandemisi için yapılan toplantıda, İngiltere Sağlık Bakanı maymun çiçeği virüsü vakalarına rastlandığını bildirdi.

Maymun Çiçeği Virüsü Hızla Yayılıyor!

KUZEY GALLER’DE TESPİT EDİLDİ

İki hasta tespit edilmiş, aynı istikametten ve aynı evden geldiği bildirilen maymun çiçeği virüsü vakalarının cinsiyet ve yaşlarıyla ilgili bir bilgi verilmedi. Yalnızca birinin hastaneye kaldırılıp tedavisine başlandığı bilgisi verildi.

VÜCUTTA KABARCIKLAR ÇIKIYOR

Ten teması, öksürük, hapşırma, ayrıca giysilerden ve kullanılan yatak çarşaflarından da bulaşıyor. Maymunlar, sincaplar ve sıçanlarda görülen virüs, insandan insana da geçebiliyor. Fakat corona virüs kadar salgın derecesinde olmadığı vurgusu yapıldı.

Monkeypox virüsü, çiçek hastalığına benzer, ancak daha az şiddetli semptomlara sahip bir hastalığa neden olan bir ortopoks virüsüdür. Çiçek hastalığı 1980’de ortadan kaldırılırken, Orta ve Batı Afrika ülkelerinde maymun çiçeği ortaya çıkmaya devam ediyor. Monkeypox bir zoonozdur: hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.