Sıradaki içerik:

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? İşte 7 Püf Nokta…

e
sv

Cinsel Dürtü : Libidonuz, Sağlığınız Hakkında Ne Diyor?

345 okunma — 05 Mayıs 2021 08:46
cift 719x480 1

Cinsel dürtü ; ilginizdeki ve seks arzunuzdaki bir değişiklik tıbbi bir soruna veya yan etkiye işaret edebilir, ancak bu bir kırmızı bayrak olarak kabul edilmez. Libido seviyenizin çok düşük veya çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, tedaviler mevcuttur.

Cinsel dürtünüzü nasıl tanımlarsınız veya tanımlarsınız? Cinsel dürtü , libido olarak da bilinen, klinik olmayan bir terim olup, bir partnerle veya kendi başına cinsel aktiviteye olan coşku veya ilgi anlamına gelir. Onun varlığı (veya yokluğu) zihinsel ve fiziksel işleyişinizin durumunu gösterebilir.

İlgili faktörleri ve sürekliliğin neresinde olabileceğinize dair bir fikir edinmek için, Azaltılmış Cinsel İstek Tarayıcısına göz atın. Cinsel arzunun doğal olarak alçaldığını ve aktığını unutmayın. Bugün olup bitenler yarın olmayabilir.

Cinsel Arzuya veya Cinsel Arzu Eksikliğine Katkıda Bulunabilecek Faktörler

cinsel dürtü

Cinsel dürtüyü kontrol eden şey aslında biyolojik, psikolojik ve sosyal-kültürel etkilerin çok karmaşık bir şekilde iç içe geçmesidir. Tüm bunlar seks dürtüsünü yaratmak için bir araya geliyor. Bazıları tam olarak anlaşılmadı, ancak bazı ördeklerin arka arkaya olması gerektiğini biliyoruz, ”diyor New York City’deki Weill Cornell Tıp Koleji‘nde klinik psikiyatri ve klinik tıp profesörü Dr. Sharon J. Parish. Libido seviyeleri şunlardan etkilenebilir:

 • Alkol ve uyuşturucu madde kullanımı
 • Kaygı, stres ve depresyon
 • HastalıkYorgunluk seviyesi
 • Cinsel istismar tarihi
 • Yaşam koşulları
 • İlaç tedavisi
 • Menopozİlişkinin kalitesi ve yeniliği
 • Dini görevler
 • Duyusal uyaranlar

Normal Cinsel Dürtü Nedir? Ve ‘Normal’ Bir Seviye Var mı?

Hipoaktif (düşük) libido ve hiperaktif (yüksek) libido tanısal koşulları vardır. Ancak genel olarak, libido seviyeleri (yüksek veya düşük) yalnızca siz veya eşiniz için bir sorunsa bir sorundur. “Bir çift ayda bir veya iki kez veya haftada bir veya iki kez anlaşırsa ve bu onlar için de işe yarıyorsa, sorun değil. Çıkarların farklı olduğu bir tutarsızlık olsa bile, mutlaka patolojik değildir. Sadece kendi normallerinden ani bir değişiklik olursa bir doktor olarak endişelenirdim ”diyor Dr. Parish.

Mojo’nuz Kaybolduğunda Ne Yapmalı: Düşük Cinsel Dürtüyü Tedavi Etmek

cinsel dürtü

 • Tıbbi bir tetkik için dahiliyeci veya birinci basamak doktorunuza gidin. Diyabet, troid sorunları, kanser ve kalp problemleri gibi birçok hastalık ve kanser için radyasyon gibi hastalık tedavileri düşük arzuya neden olabilir. Neyin bulunduğuna bağlı olarak, doktorunuz sizi bir uzmana sevk edebilir.
 • İlaç yan etkilerini dışlamak için, doktorunuzla şu anda aldığınız ilaçları, takviyeleri veya bitkileri tartışın. Bazılarının cinsel dürtü üzerinde iç karartıcı bir etkisi olabilir; ama belki doktorunuz bir alternatif bulabilir. Örneğin, seçici serotonin geri alım inhibitörlerinin (SSRI’lar), Celexa (sitalopram), Lexapro (escitalopram), Paxil (paroksetin) ve Zoloft (sertralin) gibi antidepresanların libidoyu düşürdüğü gösterilmiştir. Ancak Şubat 2015’te Obstectrics & Gynecology dergisinde yayınlanan bir araştırma, Wellbutrin (bupropion) adlı farklı bir antidepresanın cinsel isteği olumsuz etkilemeden depresyonu tedavi edebileceğini öne sürdü (1). Cinsel tarzınıza kramp koyabilecek diğer ilaçlar beta blokerler ve antihistaminiklerdir ve sadece kadınlar için doğum kontrol haplarıdır.
 • Libido arttırıcı ilaçları sorun. Addyi (flibanserin), menopoz öncesi kadınlarda çalışan ilk FDA onaylı üründür. “Hastalarımda Addyi’ye iyi yanıt aldım. Size 15 yaşındaki bir çocuğun cinsel dürtüsünü vermez, ancak sizi daha anlayışlı hale getirir. Bunu premenopozal kadınlarda kullanma eğilimindeyim, ancak postmenopozal olarak etiket dışı kullanıyorum ve işe yarıyor gibi görünüyor, “diyor Missouri’deki Saint Louis Üniversitesi’nde obstetrik ve jinekoloji yardımcı doçenti Becky K. Lynn.
 • Erektil disfonksiyonu olan erkekler Viagra’dan (sildenafil sitrat) yararlanabilir.

NOT : Akupunktur, Cinsel Dürtü , Yaşam ve Zevkinizi Artırmaya Yardımcı Olur

Cinsel Dürtü Akışını Bulmanıza Yardımcı Olabilecek Hormon Tedavileri

cinsel dürtü

Testosteron Replasman Tedavisi

Steroid hormon testosteron seviyeleri her iki cinsiyette de düştüğünde, libido da düşebilir. Yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır, ancak testosterondaki düşüş cerrahi menopoz ve yumurtalıkların alınmasının yanı sıra diğer tıbbi durumlarla da ilgili olabilir. Bunun başınıza gelip gelmediğini doktorunuz bir kan testi ile belirleyebilir. Östrojen eksikliğinin klinik sonuçlarının bilindiği menopozdan farklı olarak, testosteron düzeyindeki düşüşün klinik sonuçları tam olarak belirlenmemiştir.

Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Erkekler için 

Topikal bir testosteron jeli veya kremi (AndroGel, Testim) kullanılabilir veya günlük testosteron salgılanmasını taklit etmek için günde bir kez bir testosteron transdermal sistem yaması (Androderm) uygulanabilir. Diğer bir seçenek de, hastaların evde vermeyi öğrenebilecekleri testosteron cypionate enjeksiyonudur. Mevcut en yeni ürün, bir doktor tarafından kalça derisinin altına lokal anestezi altında yerleştirilen bir testosteron peleti olan Testopel’dir. Üç ila altı ay boyunca zamanla salınan bir testosteron dozu sunar. Amerika Birleşik Devletleri’nde oral testosteron formları henüz mevcut değildir, ancak bazıları geliştirme aşamasındadır.

Kadınlar için 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), düşük libidoya sahip kadınlar için bir tedavi olarak testosteron takviyelerini onaylamadı, ancak New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir çalışma da dahil olmak üzere, kadınlarda etkinliğini destekleyen önemli araştırmalar var. “Klinisyenler bazen jel veya yamayı kadınlara etiket dışı kullanım olarak reçete ediyor. Erkeklerde olduğu gibi, testosteron tedavisinin yan etkileri uygun dozlama ve kan seviyelerinin takibi ile en aza indirilebilir ”diyor Parish.

Cinsel Dürtü ve Arkasındaki Yaşam Tarzı, Genel Sağlık Faktörleri

Bunlar, Parish’in “değiştirilebilir risk faktörleri” olarak adlandırdığı şeylerdir. Yeterince uyumuyor veya egzersiz yapamıyorsanız, asla mahremiyetiniz yoksa veya ilişkinizi bir öncelik haline getirmiyorsanız, cinsel dürtüleriniz darbe alacaktır. Ayrıca çok mu içiyorsun yoksa sigara mı içiyorsun? Partnerinizle bu sorunları çözemezseniz, lisanslı bir terapist yardımcı olabilir.

Cinsel Dürtü Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (CAM) Yaklaşımı

cinsel dürtü

Bazı insanlar bitkisel takviyeleri kullanarak tamamlayıcı bir yaklaşım benimseyerek başarı bulurlar. Bazıları ilacınızla etkileşime girebileceğinden, önce doktorunuzla konuşmadan herhangi bir takviye, vitamin veya bitki eklemediğinizden emin olun.

Bitkisel Afrodizyaklar: Nelere Dikkat Etmeli”

Bitkisel afrodizyaklar, dünyanın libidonuz için tıbbi armağanları ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir bereket var. Bazıları, nörotransmiterler olarak bilinen beyin kimyasalları seviyenizi artırabilir; diğerleri cinsel organlarınızdaki sinirleri uyarır veya adrenal bezlerinizi destekler, stres seviyenize yardımcı olarak libidonuzu kaldırır. ND, akupunktur uzmanı ve Great Sex’in yazarlarından Laurie Steelsmith, Doğal olarak, birçok bitki nitrik oksit (NO) seviyenizi artırarak cinsel organlarınıza kan akışını artırıyor ”diyor.

Şunları tavsiye ediyor:

Otlar

Çin ginsengi. “Bunu her iki cinsiyette de çok kullanıyorum; Dr. Steelsmith, erkekler ereksiyonlarının sıklığını ve yoğunluğunu desteklemek için L-arginin ile birlikte ginseng ile iyi iş çıkarıyor ”diyor.

 • Kordiseps
 • Damiana
 • Gingko biloba
 • Maca
 • Muira puama

Anahtar kelimeler : cinsel dürtü , testosteron , östrojen , Hipoaktif (düşük) libido , hiperaktif (yüksek) libido

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

avatar
 • Duygusuzkız – Blog Yazarı 6 ay önce
 • Yine güzel ve bilgi içeren bir yazı paylaşmışsınız, emeğinize sağlık.

avatar
 • Hamit Uslanmaz 6 ay önce
 • En çok kadınlarda var bu istek halleri, ama ne yazık ki toplum baskısı yüzünden erkekler kadar belli edemiyorlar.

avatar
 • Melek Candan 6 ay önce
 • Cinsel dürtüleri çok yoğun yaşayan biri olarak böyle bir yazının paylaşılması çok hoş…