Sıradaki içerik:

TRT Spor Canlı Avrupa Futbol Şampiyonası 2021!

e
sv

Ceviz Reçeli Yapımının Püf Noktaları 2021

252 okunma — 21 Haziran 2021 12:17
5eea3587c9de3d0740aca18e

Ceviz Reçeli Yapımının Püf Noktaları ? ceviz reçeli , henüz olgunlaşmamış ve yumuşakken taze yeşil cevizlerle yapılan çok özel ve sıra dışı bir reçeldir. Cevizlerin acılığı giderildikten sonra şeker ve baharatlarla kaynatılır.

Son olarak şekerin tekrar kristalleşmemesi için limon suyu eklenir.

ceviz reçeli yapımının püf noktaları

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır?

Ceviz Reçeli Yapımının Püf Noktaları

1. Taze Ceviz Bulun

Ceviz reçeli yapmak için bu muhtemelen sürecin en zor kısmı olacak. Kendi siyah ceviz ağacınız olduğu için şanslıysanız veya bir tanesine erişiminiz varsa, onları yeşil olduklarında, Haziran ayında bir ara seçin – ne kadar erken o kadar iyi. Yeşil cevizin boyutu çok büyük bir zeytin ile çok küçük bir yumurta arasında olmalıdır. Sert iç kabuk gelişmeden hasat yaparsanız, her birini çok kolay kesebilmeli, içi açık yeşil ve beyaz olmalıdır.

Ceviz ağacına erişiminiz yoksa yerel bir çiftçi pazarına gidin ve bir fındık satıcısı bulun. Onlara biraz yeşil ceviz alıp alamayacağınızı sorun; Elinizde bulunmayabileceğinden, muhtemelen özel bir sipariş vermeniz gerekecektir. Ayrıca, kendi seçeceğiniz fındık çiftliklerinde arama yapmayı deneyebilir ve ceviz ağaçlarını, yazın daha geç olan tipik mevsimlerinden biraz daha erken hasat edip edemeyeceğinizi görebilirsiniz.

Son çare olarak, posta siparişiyle yeşil ceviz satan bir fındık şirketiyle iletişime geçmeyi deneyin . Yine, zamanlama çok önemlidir: yeşil cevizlerinizi mayıs sonunda veya en geç haziran başında sipariş etmek isteyeceksiniz.

2. Yeşil Cevizlerinizi Soyup Islatın

Bir sonraki adım için eldivenlere ihtiyacınız olacak: kauçuk mutfak eldivenleri gayet iyi, ancak lateks eldivenler muhtemelen size daha fazla esneklik ve rahatlık sağlayacaktır. Yeşil cevizler kesildiğinde, çok hızlı bir şekilde koyu, kahve renginde bir kahverengiye dönüşecek ve parmaklarınızı lekeleyecek şekilde berrak, renksiz bir sıvı sızdırır, bu da çıkması için birkaç hafta amansız ovma gerektirir!

  1. Bu yüzden eldivenlerinizi giyin ve cildi çıkarmak için bir patates soyucu kullanın. Ayrıca herhangi bir odunsu gövde ucunu uçlarından da kesebilirsiniz.
  2. Kabukları soyulmuş cevizleri soğuk su dolu bir tencereye koyun. Cevizlerinizi en azından yarısında bir çatalla delebilirsiniz, ancak bunu birkaç gün sonra cevizleriniz bir süre ıslandıktan sonra da yapabilirsiniz.
  3. Bu aşamada kabukları soyulmuş cevizlerinizi mutlaka tartın. Bu daha sonraki bir aşamada önemli olacaktır.
  4. Cevizlerinizi 9 gün boyunca taze, soğuk suda bekletin, suyunu günde iki kez değiştirin. Yüzecekler ama üzerlerine seramik bir tabak koyarak onları suyun altında tutabilirsiniz. Su, onları duruladığınızda altın-yeşil bir renk alacaktır. Durulama önemlidir çünkü temelde olgunlaşmamış cevizlerdeki doğal acı tadı yıkarsınız. Ayrıca cevizlerin yavaş yavaş koyulaşacağını, açık yeşilden koyu yeşile ve sonunda koyu maun kahveye dönüştüğünü fark edeceksiniz.

 1. Daha sert bir ceviz reçeli istiyorsanız, 5-8 gün boyunca her gün değiştirerek kireçli suya (soğuk suda çözülmüş dekapaj kireci) aktarın ve ıslatın. Asitleme kireci, küçük miktarlarda güvenli olan ve cevizlerde doğal olarak oluşan pektini çökelterek daha sıkı (ama yine de yumuşak) bir koruma sağlayan kalsiyum hidroksit içerir.
 2. 9. gün yine de normal soğuk suda ıslanmak isteyeceksiniz.
Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır 2021?

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır?

Toplam 9 gün boyunca ıslanacaksınız. 4 gün suda beklettikten sonra, daha sıkı bir koruma istiyorsanız 5-8 gün boyunca dekapaj kireç suyunda bekletin. 9. günde sade suda bitirin. ceviz reçeli fiyatı

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır 2021?

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır?

Şurupta pişirme işlemi

3. Şurubu Hazırlayın ve Cevizlerinizi Pişirin

 1. Her cevizi bir çubuk, büyük bir şiş veya çatalla 3-4 kez delin, ardından 10 dakika kaynar suya atın. Boşaltın ve tamamen kurumasını bekleyin.
 2. Bir tencereye şeker ve suyu ekleyin. Kaynatın ve ardından cevizleri atın. Tekrar kaynatın ve cevizleri şurupta yaklaşık 30 dakika pişirin. Örtün ve yaklaşık 6 saat soğumaya bırakın (ideal olarak gece boyunca).
 3. Tencereye limon suyu, tarçın, vanilya ve karanfil/kakule ekleyin, tekrar ısıtın ve 30 dakika daha pişirin. Bir cevizin yumuşak olduğundan emin olmak için kontrol edin ama yine de biraz “verme” var (çedar peyniri dokusuna sahip olmalıdır); hala çok katıysa, yumuşayana kadar daha uzun süre pişirin.
 4. Cevizler hazır olduğunda, onları ve şurubu (vanilya çekirdeklerini çıkarırdım) sterilize edilmiş kavanozlara dökün ve kapatın. Tüketmeden önce en az bir hafta beklerdim ama serin ve karanlık bir yerde en az 6 ay beklesinler. Ayrıca yemeden önce soğutmanızı öneririm; harika bir soğuğu tadıyorlar!
ceviz reçeli yapımının püf noktaları,

ceviz reçeli yapımının püf noktaları,

Ceviz reçeli fiyatı ne kadardır?

  • Doğbes 400 gr Ceviz Reçeli fiyatı  +2 satıcı 42,26 TL.
  • 1 kg Doğal Ceviz Reçeli fiyatı 68,70 TL.
  • Datça 300 gr Ceviz Reçeli fiyatı +2 satıcı 22,40 TL.
  • Yenigün 450 gr Ceviz Reçeli. 39,95 TL.
  • Anne 700 gr Ceviz Reçeli. +2 satıcı 71,24 TL.
  • Hazanbel 400 gr Ceviz Reçeli. 39,90 TL.
  • Yerlim 320 gr Ceviz Reçeli. 39,90 TL.
  • Anne 400 gr Ceviz Reçeli. 39,90 TL.

ceviz reçeli yapımının püf noktaları , ceviz reçeli nasıl yapılır , ceviz reçeli tarifi , ceviz reçeli fiyatı , ceviz reçelinin yapılışı , ceviz reçeli nasıl olur

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.