Sıradaki içerik:

Folik Asit Eksikliğinde Vücudun Tepkileri Nelerdir?

e
sv

Bilim İnsanlarının Üzerinde Çalıştığı Projeler!

293 okunma — 19 Şubat 2021 08:57
1513db4e8e80b7e93acd3013 e1613712600440

Buradaki bilim ve teknoloji meraklıları, hepinizin bilmeniz gereken bir şey, gelecekteki bazı icatlar ve gelecekte nelerin ortaya çıkabileceği. Bu teknolojiler tüm insan varlığını değiştirecek.

Kızloji, sizler için teknolojik gelişmeleri araştırdı.

1513db4e8e80b7e93acd3013

1- Laboratuvarda Yetiştirilen Organlar

yapay organlar

Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü bilim insanları, bir laboratuarda insan hücrelerinden insan vücudunun çeşitli kısımlarını büyütmek için çalışan araştırmacılara sahiptir. Araştırmacılar, hastanın organının küçük bir bölümünü kullanır ve çoğalmalarına izin vermek için farklı hücreleri ayırır ve tüm araştırmalar bir laboratuar ortamında devam eder. Hücreleri belirli bir süre sıvı içinde bekletip ardından iskelelere döküp yeni bir organ olarak insan vücuduna yerleştirmeden önce kuluçkaya yatırırlar.

2- Mekanik deka kolu

robot kol deka

Deka Arm tamamen yeni bir buluştur. Protez uzuvları hepimiz biliyoruz, ama bu tamamen farklı ve yeni, ilk zihin kontrollü protez kol burada. Mikro elektrik kolu güçlendirdi, Deka Kolu “bağlı elektrotlar aracılığıyla çeşitli kas gruplarındaki hareketi algılar ve ardından bu hareketleri motor kontrolüne dönüştürür.”

Kol, yakın zamanda satışa çıktığını iddia eden FDA tarafından onaylandı, ancak yaklaşık 50.000 $ ‘a ulaştığı için maliyeti elde etmek oldukça zor. Oldukça pahalı bir anlaşma.

3-Gezegenlerarası İnternet

gezegenler arasi internet

Mars’ta yaşam olduğunu biliyorduk ve gezegene taşınmak hemen köşede gibi görünüyor. Ya orada yaşamaya başlarsak? İnternete de ihtiyacımız var! Bir sonraki adım gezegenler arası internettir. Google’ın “bilim insanı, baş internet evangelisti” Vint Cerf, interneti uzaya getirmek için protokoller geliştirmek üzere NASA ile birlikte çalışıyor. Söylemesi yapmaktan daha kolaydır;

Uzayda internet varsa, ışık hızı da dahil olmak üzere diğer yönleri etkileyebileceğinden tamamen farklı olacaktır!

4-Aktif Kontakt Lensler

goz ici lens blog

Bu lensleri şimdiye kadar sadece filmlerde gördük ama buradalar. Progresif gözlük camları tıpkı standart lensler gibi sığar ve akıllı telefonumuzun ekranı, zaman veya ne kadar yürüdüğümüz gibi farklı görüntüleri görüntüleme kapasitesine sahiptir. Bu doğrudan retinamızda ortaya çıkıyor. Gözlerimizi açmadan film bile izleyebiliriz. Progresif gözlük camları geliştirmek uzun zaman aldı ve birçok araştırmacı üzerinde çalıştı.

Bunun en son araştırması, “Profesör Babak Parviz’in lenslere, diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini izleyebilecek tıbbi sensörler ekleme fikrini oynadığı” Washington Üniversitesi’nden geliyor.

5-Hyperloop

Hyperloop toplutasima

Bir halk otobüsünde uzun saatler boyunca gidip gelmekten bıktınız mı? İşte kurtarmanız gereken bir şey: Hyperloop. Hyperloop’un yaratıcısı bilim alanında katkılar sağlayan Elon Musk, bu ulaşım sisteminin seyahat ettiklerimizden daha etkili olduğunu iddia ediyor. Taşıma trenlere benziyor, ancak bir tüp içinde 600 Mph hızında çalışıyor.

Hyperloop

Los Angeles’tan San Francisco’ya ulaşmak sadece 35 dakika sürüyor. Bu operasyonun tahmini maliyeti, yüksek hızlı tren için taahhüt edilen miktardan 6 Milyar Dolar – 3 Milyar Dolar daha azdı. Hükümet rasyonel düşünme üzerinde çalışmalı ve maliyeti korumalıdır.

6-Mindflix

Mindflix

Tembeller, piyasada sizin için yeni bir cihaz: “Mindflix“. Netflix hackathon’undaki bir mühendis ekibi, Netflix’te görmek istediğinizi seçmek için beyin sinyalleriyle çalışan ve eller serbest olan zihin kontrollü bir kafa bandı olan Mindflix’i yarattı. Ne yazık ki, Netflix’in bu teknolojiyi pazara sunma planı yok, ancak daha fazla kazanmalarını sağlayacağı için olması gerekiyor!

7-Esnek Dokunmatik Yüzey

Flexible Touchpad

Projektörlerimiz var ama vücudunuzdan bir şey izlemeyi hiç düşündünüz mü? Bu yeni teknoloji bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Araştırmacı, giysiye ve hatta insan vücuduna takılabilen esnek bir ekran geliştirmek için çalışıyor. British Columbia Üniversitesi’nde elektrik mühendisi olan John Madden, “Bu, cihaz bükülürken veya gerilirken dokunuşu algılayabilen şeffaf, dokunmaya duyarlı bir elektronik cihaz ilk kez yaptı” diyor. Oluşturulmasında kullanılan malzemenin oldukça ucuz olduğu görüldüğü için uygun maliyetli bir ürün olabilir. Peki, kimler ürünü almaya hazır?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
avatar